biz yalnızca iki yitik ruhuz bir akvaryumda yüzen, yıllardır, aynı eski toprakları aşındırarak, ne bulduk ki? aynı eski korkuları "keşke burada olsaydın"

Pink Floyd / Endless River

10 Kasım 2014’de yayınlandı. Dört bölümden oluşucan instrumental albümdeki vokalli tek parçanın adı dördüncü bölümdeki ‘Louder Than Words’ adını taşıyor. Gilmour döneminin klasik Pink Floyd soundunun izlerini taşıyan albümde kaygıya yer olmayacak şekilde bilinen Floyd formülleri uygulanarak uçan ruhani klavyeler, akustik pasajlar, melodik gitar soloları her zamanki yerlerini korumuş görünüyor. 2008 yılında vefat eden Pink Floyd’un klavyecisi Rick Wright’ın da katılımıyla 1993 kayıtları sırasındaki çalışmalarda pek çok şarkı üretilmiş ve sadece dokuz tanesi albüme girebilmişti. Gilmour’a göre Rick’in yokluğunda kullanılmayan bölümlerinde kaybolmasını istemeyerek bu albümü gerçekleştirdikleri anlaşılıyor.

Rollling Stone dergisine yaptığı açıklamada “20 saat süren üçümüzün de bir arada yaptığı kayıtları dinledik ve yeni albümde çalışmak istediğimiz müzikleri seçtik. Geçtiğimiz yıl boyunca yeni bölümler ekledik, yeniden kaydettik, genel olarak gelişen stüdyo teknolojisinin kullanarak 21. yüzyıl Pink Floyd albümü yarattık. Rick’in bulunması nedeniyle üstünde yeniden çalışılan parçaların bizim repertuarımızda olmasını istedik” diyor Gilmour.

Nick Mason ise The Endless River Rick’in anısına yapıldı. Sanırım yaptığı çok şeyin ve çaldıklarının Pink Floyd soundunun kalbi olarak anlaşılacağı bir albüm olacak. Bu eski kayıtları dinlerken onun ne kadar özel bir müzisyen olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldım” diyor.

The Endless River albümünün kapak fotoğrafı

Storm Thorgerson’un Hipgnosis’deki ortağı ve bir çok diğer Pink Floyd albüm kapaklarını da yapan Aubrey ‘Po’ Powell tarafından hazırlanmış.

Kapak konsepti Hipgnosis ortağı Powell’in keşfettiği 18 yaşındaki Mısırlı digital sanatcısı Ahmed Emad Eldin tarafından gerçekleştirilmiş. Powell: “Ben Ahmed’in fotoğrafını gördüğümde anında bir Floydian çağrışım yaptı. Hem esrarengiz hem de yoruma açık. Kapak için Londra’da sekiz metrelik görseller hazırlandı.

https://pinkfloydturk.files.wordpress.com/2014/09/ekran-resmi-2014-09-22-18-53-41.png

CD / Double LP / Deluxe Box CD/DVD /Deluxe Box CD/BLU-RAY formatlarında hazırlandı ve satışa sunuldu.

Şarkı isimleri:
Side 1 Things Left Unsaid/ It’s What We Do / Ebb and Flow
Side 2 Sum / Skins / Unsung / Anisina
Side 3 The Lost Art of Conversation / On Noodle Street / Night Light / Allons-y (1) / Autumn ’68 / Allons-y (2) / : Talkin’ Hawkin’
Side 4 Calling / Eyes to Pearls / Surfacing / Louder Than Words

Bonus şarkılar ve videolar (DVD ve BLU-RAY formatlarında mevcut)
Müzik: TBS9 / TBS14 / Nervana
Video: Anisina / Untitled / Evrika (a) / Nervana / Allons-y / Evrika (b)

Albümle ilgili diğer bilgiler;

Yeni albüm The Big Spliff’i temel almamış.
Andy Jackson’un yarattığı o albümden sadece bir kaç saniye kullanılmış.
Pulse kaseti Soundscape’den kullanılan birşey yok.
Rick Wright’ın 1969 yılındaki Royal Albert salonunda çaldığı provadan bile kullanılmış.
LP her bir yüzü kaplayan 4 farklı parçadan oluşuyor.
Adı ”Louder Than Words” olan bir parçamız var. Şarkı Pink Floyd efsanesinin bitişiyle ilgili ve grubun tarihine ithaf edilmiş. Sözleri şöyle:
We bitch and we fight
But this thing that we do
It’s louder than words
The sum of our parts
The beat of our hearts
It’s louder than words
Pink Floyd’un daha atmosferik ve farklı taraflarına odaklanmış ve konuşma parçaları içeriyor.
Phil Manzanera projede 2012 Ağustosundan bu yana jam session kayıtlarını dinlemesini önererek önemli bir rol oynadı.
Nick Mason ilk davul kayıtlarına Kasım 2013’de başladı.
Gilmour ve Mason gitar ve davul kayıtları için toplam 30 gün harcamış.
Mason ve Gilmour’un karşılıklı ve çok pozitif çalıştıkları anlaşılıyor.